Skip to main content

Diocesan Timeline

A brief look at the history of the Diocese of West Missouri.

1800’s

January 1, 1835

Christ Church, Booneville is Founded

Christ Church is established under Bishop Kemper with the Rev. Frederick Foote Peake as its first priest.

January 1, 1836

St. Mary’s Fayette is Founded

St. Mary’s is established under Bishop Kemper with the Rev. Frederick Foote Peake as its first priest.

st marys fayette
January 1, 1844

Christ Church, Lexington is Founded

Christ Church is established under Bishop Kemper with the Rev. Michael Fackler as its first priest.

January 1, 1844

Trinity, Independence is Founded

Trinity, the oldest Episcopal Church in Jackson County, is established under Bishop Kemper in with the Rev. Michael Fackler as its first priest.

Bess Truman, a member of the parish, will later go on to marry Harry S. Truman at Trinity in 1919. Their daughter, Margaret, and her husband Clifton also got married at Trinity in 1956. President Truman later laid the cornerstone of the office and education building in 1959.

trinity indep x
January 1, 1850

Church of the Mediator, Blackburn is Founded

January 1, 1851

St. Anne’s, Brunswick is Founded

January 1, 1851

St. John’s, Weston is Founded

St. John’s is established under Bishop Cicero Hawks with the Rev. John McNamara as its first priest. St. John’s closed in 1913.

Weston St. Johns x
January 1, 1852

Christ Church, St. Joseph is Founded

Christ Church is established under Bishop Hawks with the Rev. John McNamara as its first priest.

st. joseph
January 1, 1852

St. Stephen’s, Glasgow is Founded

St. Stephen’s is established between January and March.

January 1, 1854

St. Mary’s, Kansas City is Founded

St. Mary’s, originally called St. Luke’s, is established under Bishop Hawks with the Rev. Joseph I. Corundern as its first deacon-in-charge.

st marys x
January 1, 1855

St. Mary’s, Savannah is Founded

January 1, 1858

Grace, Chillicothe is Founded

Grace Church is established under Bishop Hawks, then admitted to the diocese in 1859. The Rev. J. Loop is its first priest.

chill x
January 1, 1859

Christ Church, Springfield is Founded

Christ Church is founded, then later established under Bishop Hawks in 1866. The Rev. John H. Waterman is its first priest.

christ spfld x
January 1, 1866

Grace, Liberty is Founded

Grace Church is established under Bishop Hawks with the Rev. F.R. Holeman as its first priest.

Grace Church Liberty
January 1, 1866

Calvary, Sedalia is Founded

Calvary is established under Bishop Hawks with the Rev. F.R. Holeman as its first priest.

sedalia x
January 1, 1868

Calvary, Pleasant Hill is Founded

Calvary is established under Bishop Hawks with the Rev. Thompson L. Smith as its first priest. The church closed in 1957.

pleasant hill x
January 1, 1868

Christ Church, Warrensburg is Founded

Christ Church is established under Bishop Hawks with the Rev. W.H.D. Hatton as its first priest.

warrensburg x
January 1, 1869

Grace, Carthage is Founded

Grace Church is established under Bishop Charles Robertson with the Rev. D’Eastaing Jennings as its first rector.

carthage x
January 1, 1869

St. Paul’s, Lee’s Summit is Founded

St. Paul’s is established under Bishop Robertson with the Rev. Philip A. Johnson as its first priest.

lees summit
January 1, 1869

Holy Trinity, St. Joseph is Founded

Holy Trinity is established under Bishop Robertson with the Rev. William R. Pickman as its first priest. Holy Trinity closed in 1918.

St. Joseph Holy Trinity x
January 1, 1870

All Saints, Nevada is Founded

All Saint’s is established under Bishop Robertson with the Rev. Philip A. Johnson as its first priest.

x
January 1, 1870

Trinity, Hamilton is Founded

Trinity is established under Bishop Robertson with the Rev. J.H. Waterman as its first priest. Trinity closed in 1913.

Hamilton Trinity x
January 1, 1870

Mt. Calvary, Holden is Founded

Mt. Calvary is established under Bishop Robertson with the Rev. L.A. Freeman as its first priest. Mt. Calvary closed in 1914.

Holden Mt. Calvary x
January 1, 1870

St. Paul’s, Carrolton is Founded

St. Paul’s is established under Bishop Robertson with the Rev. D’Eastaing Jennings as its first priest. St. Paul’s closed in 1980.

carrollton
January 1, 1870

St. John’s, Cameron is Founded

St. John’s is established under Bishop Robertson with the Rev. Francis Moore as its first priest. St. John’s closed in 1940.

Cameron St. Johns x
January 1, 1870

Grace, Brookefield is Founded

Grace Church is established under Bishop Robertson with the Rev. Ethelbert Talbot as its first priest. Grace closed in 1984.

brookfield x
January 1, 1870

Grace, Kansas City is Founded

Grace Church is established as St. Paul’s Church under Bishop Robertson with Rev. Franklin Reeve Haff as its first Rector. The parish gets renamed “Grace Church” in April of 1873 and later merged with Trinity Church in 1917 to form Grace and Holy Trinity Church.

Grace Church KC Exterior x
January 1, 1871

St. Peter’s, Harrisonville is Founded

St. Peter’s is established under Bishop Robertson with the Rev. D’Eastaing Jennings as its first priest.

harrisonville x
January 1, 1872

Trinity, Marshall is Founded

Trinity is established under Bishop Robertson with the Rev. A.F. Samuels as its first priest. Trinity closed in 2012.

marshall x
January 1, 1873

Trinity, Lebanon is Founded

Trinity is established under Bishop Robertson with the Rev. William Johnson as its first priest.

lebanon
January 1, 1874

St. Philip’s, Joplin is Founded

St. Philip’s is established under Bishop Robertson with the Rev. Robert C. Wall as its first priest.

January 1, 1875

St. Matthew’s, Amazonia is Founded

St. Matthew’s is established, but later closes on an unknown date.

January 1, 1875

St. Mark’s, Butler is Founded

St. Mark’s is established under Bishop Robertson with the Rev. William Brittain as its first priest. St. Mark’s closed in 1930.

Butler St. James x
January 1, 1875

St. Paul’s, Clinton is Founded

St. Paul’s is established under Bishop Robertson with the Rev. J.J. Wilkins as its first priest.

clinton x
January 1, 1875

St. Mary’s, Plattsburg is Founded

St. Mary’s is established, but later closes on an unknown date.

January 1, 1878

St. Paul’s, Maryville is Founded

St. Paul’s is established under Bishop Robertson with the Rev. E. Victor Beals as its first priest. St. Paul’s closed on December 31st, 2019.

st. pauls maryville
January 1, 1880

St. Luke’s, Rich Hill is Founded

St. Luke’s is established under Bishop Robertson with the Rev. William Brittain as its first priest. St. Luke’s closes on an unknown date.

Rich Hill St. Lukes x
January 1, 1881

St. Augustine’s, Kansas City is Founded

St. Augustine’s is established under Bishop Robertson as Kansas City’s oldest Episcopal black congregation. The Rev. Charles E. Cummings is appointed as its first priest.

January 1, 1883

Trinity, Kansas City is Founded

Trinity Church is established under Bishop Robertson with the Rev. Robert E. Talbot as its first Rector. Trinity Church merged with Grace Church in 1917.

Trinity Church KC Exterior in x
January 1, 1885

St. Matthias’, St. Joseph is Founded

St. Matthias’ is established under Bishop Robertson as St. Joseph’s black congregation. The Rev. B.W. Timothy is appointed as the first priest. St. Matthias’ closed in 1934.

St. Joseph St. Matthias x
January 1, 1886

St. John’s, Springfield is Founded

St. John’s is established under Bishop Robertson with the Rev. M.M. Moore as its first priest.

st. johns spfld
January 1, 1886

St. Mark’s, Kansas City is Founded

St. Mark’s is one of the first churches established in western Missouri under Bishop Daniel Tuttle. The Rev. John K. Dunn is appointed as the first priest after the church’s formation in 1889. St. Mark’s closed in 1932.

Note: Our files indicate two different years for St. Mark’s founding: 1886 and 1889.

st marks x
January 1, 1889

St. John’s, Neosho is Founded

St. John’s Episcopal Church is established in June of 1889, with the Rev. Robert Shaw Locke as the first priest. Built in 1892, St. John’s is now the oldest standing church in use as a church in Neosho.

neosho x
May 22, 1889

The 50th Diocesan Convention of the Episcopal Diocese of Missouri

The Episcopal Diocese of Missouri approves a resolution to divide itself, which is ratified after extended debate by the 36th General Convention of The Episcopal Church on October 15, 1889.

th Convention x
October 15, 1889

General Convention of The Episcopal Church Approves the Splitting of the Diocese of Missouri

On October 7, the House of Deputies adopted a resolution supporting the split of the Episcopal Diocese of Missouri. The Committee on the Admission of New Dioceses, however, did not unanimously agree on the ratification of the House of Deputies’ resolution.

After various resolutions were suggested and rejected, on October 15, 1889, the House of Bishops finally approved the majority resolution from the Committee on the Admission of New Dioceses, and the resolution to split the Diocese of Missouri was approved.

The full Journal of the 36th General Convention of The Episcopal Church can be found here

January 1, 1890

Episcopal Church of the Transfiguration, Mountain Grove is Founded

transfiguration mountain grove
June 3, 1890

The Rt. Rev. Edward Robert Atwill is Elected as Bishop

Edward Robert Atwill is elected as the first Bishop of The Diocese of West Missouri. Bishop Atwill served from 1890 to 1911.

The Rt Rev Edward R Atwill x
January 1, 1891

St. George’s, Kansas City is Founded

January 1, 1891

St. Oswald’s in-the-Fields, Skidmore is Founded

St. Oswald’s opens for public services beginning October 30, 1892.

x
January 1, 1891

St. Paul’s of Westport, Kansas City is Founded

st pauls kansas city
January 1, 1893

St. Philip’s, Trenton is Founded

trenton x
January 1, 1893

St. Stephen’s, Monett is Founded

January 1, 1899

St. Paul’s, Webb City is Founded

1900’s

January 1, 1905

St. Luke’s, Excelsior Springs is Founded

January 1, 1905

All Saints, Sedalia is Founded

January 1, 1907

St. Luke’s, St. Joseph is Founded

January 1, 1911

The Rt. Rev. Sidney Catlin Partridge is Elected as Bishop

Sidney Catlin Partridge is elected as the second bishop of The Diocese of West Missouri. Bishop Partridge served from 1911 to 1930.

January 1, 1913

St Andrew’s, Kansas City is Founded

St. Andrew’s of Kansas City became organized in 1913 and admitted in 1923.

June 28, 1919

Harry S. Truman and Bess Wallace Get Married

Harry S. Truman and Bess Wallace are married at Trinity Episcopal Church in Independence.

TrumanWedding
January 1, 1930

The Rt. Rev. Robert Nelson Spencer is Elected as Bishop

Robert Nelson Spencer is elected as the third bishop of The Diocese of West Missouri. Bishop Spencer served from 1930 to 1949.

The Rt Rev Robert N Spencer x
October 29, 1935

Grace and Holy Trinity Church Becomes the Cathedral

Grace and Holy Trinity Church is consecrated as the Cathedral of The Diocese of West Missouri.

January 1, 1948

Episcopal Church of the Good Shepherd, Kansas City is Founded

Church of the Good Shepherd is organized in 1948 and admitted in 1951.

January 1, 1950

The Rt. Rev. Edward Randolph Welles is Elected as Bishop

Edward Randolph Welles is elected as the fourth bishop of The Diocese of West Missouri. Bishop Welles served from 1950 to 1972.

January 1, 1953

St. Matthew’s, Raytown is Founded

January 1, 1954

Church of the Redeemer, Parkville is Founded

Church of the Redeemer is organized in 1954 and admitted in 1981.

January 1, 1954

Shepherd of the Hills, Branson is Founded

Shepherd of the Hills is organized in 1954 and admitted in 1975.

January 1, 1956

St. Nicholas’, Noel is Founded

January 1, 1958

St. Peter’s, Kansas City is Founded

St. Peter’s is organized in 1958 and admitted in 1959.

January 1, 1959

St. James, Springfield is Founded

St. James is organized in 1959 and admitted in 1963.

January 1, 1960

St George’s, Camdenton is Founded

St. George is organized in 1960 and admitted in 2001.

January 1, 1964

Episcopal Church of the Resurrection, Blue Springs is Founded

Church of the Resurrection is organized in 1964 and admitted in 1994.

January 1, 1967

Church of the Ascension, Springfield is Founded

Charles B. Doan becomes the vicar for Church of the Ascension. The church closed on February 10, 2012.

January 1, 1972

St. Michael’s, Independence is Founded

January 1, 1973

The Rt. Rev. Arthur Anton Vogel is Elected as Bishop

Arthur Anton Vogel is elected as the fifth bishop of The Diocese of West Missouri. Bishop Vogel served from 1973 to 1989.

January 1, 1985

St. Mark’s, Kimberling City is Founded

January 1, 1989

The Rt. Rev. John Clark Buchanan is Elected as Bishop

John Clark Buchanan is elected as the sixth bishop of The Diocese of West Missouri. Bishop Buchanan served from 1989 to 1999.

web hi x
January 1, 1991

St. Anne’s, Lee’s Summit is Founded

St. Anne’s is organized in 1991 and admitted in 1999.

spirit x
January 1, 1991

St. Alban’s in the Ozarks, Bolivar is Founded

St. Albans Bolivar x
January 1, 1999

The Rt. Rev. Barry Robert Howe is Elected as Bishop

Barry Robert Howe is elected as the seventh bishop of The Diocese of West Missouri. Bishop Howe served from 1999 to 2011.

The Rt. Rev. Barry R. Howe x

2000’s

January 1, 2002

St. Thomas a Becket, Cassville is Founded

January 1, 2003

St. Mary Magdalene, Loch Lloyd is Founded

March 5, 2011

The Rt. Rev. Martin Scott Field is Elected as Bishop

Martin Scott Field is elected as the eighth bishop of The Diocese of West Missouri. Bishop Field served from March 5, 2011 to September 13, 2021.

November 7, 2014

125th Convention of The Diocese of West Missouri

The 125th Convention of The Diocese of West Missouri was held November 7 – 8, 2014 in Springfield.

th Convention x
November 8, 2014

St. Matthew’s, Ozarks is Founded

St. Matthew’s, Ozark is admitted into the diocese at the 125th Annual Convention of The Diocese of West Missouri on November 8, 2014.

December 31, 2019

St. Paul’s, Maryville is Dissolved

Following the 131st Annual Convention of The Diocese of West Missouri, on December 31, 2019, St. Paul’s in Maryville, Missouri was formally dissolved.

April 16, 2020

The Rt. Rev. John Clark Buchanan Passes Away (1933-2020)

The Rt. Rev. John Clark Buchanan, Sixth Bishop of West Missouri, passed into Larger Life the evening of Wednesday, April 15, at his home in South Carolina.

John served The Diocese of West Missouri as Bishop Coadjutor in 1989, and as Bishop Diocesan from 1990 until 1999. After his resignation, Bishop Buchanan returned to his home state of South Carolina, but in retirement served as Bishop Provisional of Quincy until its juncture with the Diocese of Chicago as well as Bishop Provisional of Southern Virginia. He also held several offices in the House of Bishops, serving at the pleasure of several Presiding Bishops.

web hi x
October 8, 2020

New Home for St. Matthew’s of Ozark

St. Matthew’s of Ozark moved into their new home, Ozark Presbyterian Church. The new facility offers St. Matthew’s an opportunity to grow and offer expanded outreach ministries in conjunction with the Presbyterians.

April 8, 2021

Bishop Marty Announces His Last Day as the Bishop of West Missouri

The Rt. Rev. Martin Scott Field, Bishop of West Missouri announces his intent to resign in 2021 during his address to the diocese’s Annual Convention in 2018. His resignation becomes effective September 14, 2021.

The Standing Committee states they are actively seeking a Bishop Provisional to guide the diocese through a period of self-examination and a missional visioning process before the call of the next Bishop Diocesan.

spirit x
November 6, 2021

The Rt. Rev. Diane M. Jardine Bruce is Appointed Bishop Provisional of West Missouri

The 132nd Annual Diocesan Convention of The Diocese of West Missouri votes overwhelmingly to appoint Bishop Bruce as Bishop provisional of West Missouri.

The Rt. Rev. Diane M. Jardine Bruce, Bishop Provisional of West
January 13, 2022

Welcome and Seating of Bishop Bruce

A Welcome and Seating service was held for the Rt. Rev. Diane M. Jardine Bruce at Grace and Holy Trinity Cathedral. The service included a celebration of a new ministry, the handing of the bishop’s crozier, and renewal of baptismal vows, and Holy Eucharist.